Forum je zvanično otvoren uz prisustvo predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, predsjednika Ekonomskog foruma Gorana Račića i programskog partnera Dragana Šaganovića, dok je centralni panel upriličen uz učešće premijera Republike Srbije Đure Macuta. U okviru dvodnevnog programa planirano je ukupno devet tematskih panela koji adresiraju ključne izazove i prilike u regionalnoj ekonomskoj transformaciji.
Na Jahorini je danas svečano otvoren osmi „Jahorina ekonomski forum“ – jedan od najznačajnijih regionalnih poslovnih događaja, koji ove godine okuplja visoke zvaničnike, renomirane ekonomiste, privredne lidere, predstavnike međunarodnih organizacija i investitore, pod temom „Agenda zapadnog Balkana – Plan rasta“.
Forum je zvanično otvoren uz prisustvo predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, predsjednika Ekonomskog foruma Gorana Račića i programskog partnera Dragana Šaganovića, dok je centralni panel upriličen uz učešće premijera Republike Srbije Đure Macuta. U okviru dvodnevnog programa planirano je ukupno devet tematskih panela koji adresiraju ključne izazove i prilike u regionalnoj ekonomskoj transformaciji.
Predsjednik Ekonomskog foruma Goran Račić u svom obraćanju naglasio je da je „Plan rasta za Zapadni Balkan“ koji je Evropska unija predstavila za period 2024–2027. godine vrijedan šest milijardi evra, od čega su dvije milijarde bespovratna sredstva, dok se četiri milijarde odnose na povoljne kredite. Kako je istakao, za Bosnu i Hercegovinu predviđeno je čak 1,1 milijarda evra, ali dostupna sredstva još uvijek nisu iskorišćena zbog nedostatka političkog konsenzusa.
„Nažalost, političke razlike i nepostojanje dijaloga sprječavaju nas da kao društvo iskoristimo razvojne potencijale. Imamo pristup tržištu od 600 miliona ljudi zahvaljujući sporazumima sa EU, CEFTA-om, EFTA-om i Turskom, ali to nije dovoljno ukoliko ne postoji efikasna institucionalna koordinacija i strateška usmjerenost“, poručio je Račić.
On je dodao da BiH ima izuzetno povoljan geostrateški položaj, stabilno makroekonomsko okruženje i kvalitetnu radnu snagu, te da su upravo ovakvi forumi mjesto gdje se oblikuju preporuke i konkretni prijedlozi za unapređenje poslovnog ambijenta.
„Danas živimo u vremenu izražene ekonomske neizvjesnosti, globalnih izazova i tehnoloških promjena. U takvom kontekstu, potreba za dijalogom, racionalnim kompromisima i zajedničkim razvojnim strategijama nikada nije bila veća“, istakao je Račić, ocjenjujući da je „Jahorina ekonomski forum“ postao platforma za artikulisanje privrednih interesa cijelog regiona.
Račić je ujedno ukazao na potrebu unapređenja konkurentnosti kroz ubrzanje infrastrukturnih projekata, digitalizaciju administrativnih procedura i podsticanje inovativnog preduzetništva. Dodao je da su upravo konkretne preporuke Foruma, koje proizilaze iz ekspertskih diskusija, ključan alat za kreiranje održive ekonomske politike.
U okviru Foruma, posebna pažnja je posvećena i predstavljanju specijalizovane svjetske izložbe „Belgrade EXPO 2027“, gdje je istaknuto da ova manifestacija predstavlja značajnu priliku za dodatnu promociju i umrežavanje privrede Republike Srpske.
Privredna komora Republike Srpske i Područna privredna komora Banja Luka su partneri ovogodišnjeg „Jahorina ekonomskog foruma“
Copyright © 2014 - 2025. Područna privredna komora Bijeljina. Sva prava zadržana.