Regija Bijeljina jedan je od privrednih centara Republike Srpske, a najvažniji nosioci razvoja su preduzeća iz oblasti energetike, metalskog sektora, poljoprivrede, drvoprerade, turizma, građevinarstva, transporta i trgovine. Regija je prepoznatljiva po poljoprivrednoj proizvodnji, kao i proizvodnji boksita, različitih hidrata, glinice, zeolita i električne energije.
Kada je riječ o rudnim bogatstvima, treba istaći eksploataciju rude boksita na području opština Milići i Srebrenica i proizvodnju glinice, hidrata, zeolita i vodenog stakla na području Grada Zvornika; eksploataciju geoloških rezervi uglja na području opštine Ugljevik, uz značajne rezerve krečnjaka, gline i laporaca kao osnovne sirovine za proizvodnju cementa; ležišta ruda obojenih metala (srebra, olova, cinka i gvožđa) na području opštine Srebrenica; ležišta ruda nemetala (kaolin, glina, dacit i krečnjak), kao i određene količine ruda metala na području opštine Bratunac; značajna nalazišta ruda magnezijuma, kalijuma i litijuma na teritoriji opštine Lopare.
Procjene su da poljoprivrednog zemljišta u Republici Srpskoj trenutno ima nešto više od 980.000 ha (odnosno skoro 41% njene teritorije). Od ove sume, procjene su da regija Bijeljina raspolaže sa blizu 200.000 ha. Ovaj prostor odlikuje se kontinentalnom klimom pogodnom za razvoj svih najvažnijih ratarskih i povrtarskih kultura, uključujući i duvan. U okviru biljne proizvodnje, na prostoru regije, žitarice zauzimaju najveće učešće u sjetvenim površinama, zatim slijedi krmno i industrijsko bilje i povrće. Voćarstvo je takođe jedna od uspješnih grana poljoprivrede, posebno na području Grada Bijeljina i opština Ugljevik, Lopare, Bratunac i Srebrenica. U voćarskoj proizvodnji izdvajaju se dvije kulture – šljiva i malina. Imajući u vidu da regija obezbjeđuje velike količine sirovina za prehrambenu industriju i ishranu stočnog fonda, na ovom prostoru su se razvili i ozbiljni privredni kapaciteti u proizvodnji stočne hrane, kao i u prehrambenoj industriji, pretežno u preradi i proizvodnji voća, povrća, žitarica, jaja i mesnoj industriji, ali isto tako i u proizvodnji vode.
Drvoprerađivačka industrija ubraja se u najuspješnije industrijske grane regije, ostvarujući značajne izvozne rezultate prije svega u proizvodnji montažnih kuća i modernog i stilskog namještaja.
Imajući u vidu geografski položaj regije, trgovina i turizam bilježe dinamičan rast u prethodnoj deceniji. Centar prekogranične trgovine na ovom području je Grad Bijeljina. Kulturno - istorijsko nasljeđe i prirodne odlike regije, uz veliku fluktuaciju stanovništva u pograničnim područjima, doveli su do brzog razvoja u sektoru turizma. Turistički potencijali se ogledaju u očuvanim autentičnim prirodnim cjelinama omeđenim rijekama Savom i Drinom, spomenicima istorijske baštine na prostoru Grada Zvornika i Grada Bijeljina i opština Ugljevik i Srebrenica, kao i u značajnim kapacitetima i velikim potencijalima za razvoj zimskog turizma na prostoru opština Vlasenica i Lopare.
Geotermalna energija jedan je od najzačajnijih potencijala za budući razvoj regije. Na osnovu rezultata dosadašnjih geoloških, geofizičkih, hidrogeoloških i geotermalnih istraživanja utvrđeno je da Semberija i dijelovi Posavine oko Brčkog, Pelagićeva i Donjeg Žabara zajedno sa Mačvom, Sremom i Posavo-Tamnavom u Srbiji pripadaju jednom velikom geotermalnom sistemu koji se prostire na površini od oko 6.000 km². Geotermalna energija akumulirana u tom velikom sistemu prouzrokovana je nadprosječno visokim vrijednostima gustine regionalnog toplotnog toka koji iznosi od 95 - 112 mW/m².
Na samoj teritoriji Semberije, prisutna su 4 različita geotermalna sistema. Prva dva su niskih energetskih mogućnosti, ali su zbog male dubine na kojoj se nalaze lako dostupni, dok su druga dva visokih energetskih mogućnosti i nalaze se na dubinama od 800 - 2.500 m.
Područje privredne komore Bijeljina ima povoljan geografski položaj sa stanovišta saobraćajnih komunikacija. Magistralni putevi vode od Bijeljine prema Banja Luci i Sarajevu, a blizina granice sa Srbijom i Hrvatskom omogućava brz pristup mreži evropskih auto puteva. Trenutno je u izgradnji dionica auto puta Bijeljina-Rača koja će biti dio budućih auto-puteva Banja Luka-Bijeljina-Beograd i Beograd-Sarajevo. Na području Komore Bijeljina je izgrađena i gusta mreža regionalnih i lokalnih puteva, a preko Zvornika područje je povezano i željeznicom. Postoje projekti za razvoj vodenog saobraćaja na rijeci Savi koji uključuju i izgradnju luke u Rači.
Investitori imaju pristup tržištu zasnovanom na principu slobodne trgovine:
Ukupna površina regije iznosi 3.468 kvadratnih kilometara, broji oko 260.000 stanovnika.Prema strukturi se dijeli na:
Copyright © 2014 - 2025. Područna privredna komora Bijeljina. Sva prava zadržana.