Posjeta privrednom društvu Happy Travel iz Bijeljine

Tržište turističkih usluga bilježi značajne znake oporavka nakon epidemije virusa korona.

21.04.2023.

Tržište turističkih usluga bilježi značajne znake oporavka nakon epidemije virusa korona, rečeno je prilikom posjete delegacije Područne privredne komore Bijeljina privrednom društvu Happy Travel iz Bijeljine. Procjena je da će biti potrebno još oko dvije godine kako bi se sanirali negativni efekti epidemije na poslovanje privrednih društava iz ovog sektora.

Sistem podjele turističkih vaučera koji je uveden na inicijativu Privredne komore Republike Srpske se tokom trajanja epidemije virusa korona pokazao kao spasonosan za privredne subjekte koji posluju u sektoru turizma.

Takođe, Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o turizmu turističkim vaučerima data je zakonska zasnovanost, što je upravo rješenje na kome su Privredna komora RS i Područna privredna komora Bijeljina insistirale u prethodnom periodu, te su oni taj način postali stalna kategorija koja će služiti podsticaju razvoja domaćih turističkih kapaciteta, što je prema riječima Maje Antić, direktorice privrednog društva Happy Travel, kvalitetno zakonsko rješenje koje će doprinijeti stabilnosti poslovanja u ovom sektoru.

Preporuka turističkih radnika institucijama jeste da se procedure administriranja turističkih vaučera pojednostave i ubrzaju, kako bi sredstva bila što brže operativna, kao i da podjela vaučera bude intenzivirana u mjesecima nakon glavne turističke sezone (septembar, oktobar, novembar).

Sa Majom Antić razgovarali su direktorica PPK Bijeljina Slavica Marković i sekretar Savjeta za trgovinu, ugostiteljstvo i turizam, finansijsko-tehničke i poslovne usluge Željko Vidić.