Prezentacija spoljnotrgovinske razmjene BiH

23.02.2023.

Spoljnotrgovinska komora BiH organizovala je prezentaciju spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom u 2022. godini, s osvrtom na razmjenu s najznačajnijim trgovinskim partnerima.

Prezentaciji su prisustvovali predstavnici medija, diplomatskog kora, bh. institucija i kompanija, ispred PPK Bijeljina događaju je prisustvovao predsjednik Stevo Savić. O trendovima u vanjskotrgovinskoj razmjeni govorili su predsjednik Komore Zdravko Marinković i podpredsjednici Vjekoslav Vuković i Ahmet Egrlić. Istaknuto je da je obim razmjene u 2022. iznosio 47,5 mlrd. KM, što je više za 10,9 mlrd. KM, odnosno 30% u odnosu na 2021. godinu.

Istaknuto je da su negativna globalna ekonomska kretanja obilježila prošlu godinu, posebno u domenu energetike, nestašice pojedinih repromaterijala i njihovo poskupljenje, što je dovelo do inflacije. Ipak, privreda je izdržala negativne uticaje i nije zabilježen pad izvoza u količinskom smislu, već, naprotiv, zabilježeno je blago povećanje izvoza.

Održan je i panel „Šanse i izazovi izvoza“ na kojem je razgovarano o izazovima s kojima se suočavaju izvozno orijentirane kompanije.