Projekat: Unapređenje izvođenja praktične nastave za deficitarna zanimanja

Područna privredna komora Bijeljina organizovala završni dan Projekta Unapređenje izvođenja praktične nastave za deficitarna zanimanja

17.11.2022.

Analizirajući ključne izazove sa kojima se privreda suočava, od kojih je jedan od glavnih nedostatak radne snage, koji je posljedica trenda iseljavanja stanovništva, loše demografske slike koja se održava kroz negativan prirodni priraštaj, ali i neadekvatnog obrazovnog sistema, prije svega u oblasti stručnih zanimanja, Područna privredna komora Bijeljina implementirala je projekat direktne pomoći srednjoškolskim centrima, sredstvima neophodnim za izvođenje kabinetske nastave, sa ciljem što bolje afirmacije traženih, stručnih zanimanja i kavalitetnijim uslovima za izvođenje praktične nastave za deficitarna zanimanja.

Namjenjena sredstva utrošena su za opremanje kabineta i nabavku potrošnog materijala i sredstava za rad koji se koriste u toku prakse (elektrode, brusilice,bušilice,aparati za varenje, oprema za kuhinju i restoran).

Pomoć je uručena srednjoškolskim centrima na teritoriji djelovanja Područne privredne komore Bijeljina a to su:

• SŠC ''Bratunac'' Bratunac
  • SŠ ''Petar II Petrović Njegoš'' Šekovići
  • SŠC ''Mihajlo Petrović Alas''  Ugljevik
  • JU ''Srednja stručna škola'' Janja
  • JU ''Tehnička škola Mihajlo Pupin'' Bijeljina
  • SŠC ''Milorad Vlačić'' Vlasenica
  • JU ''Petar Kočić'' Zvornik
  • JU ''Poljoprivredna i medicinska škola'' Bijeljina
  • SC ''Srebrenica'' Srebrenica

U skladu sa Zaključkom Vlade Republike Srpske, Ministarstvo prosvjete i kulture u saradnji sa lokalnim zajednicama, poslovnom zajednicom i školama sačinilo je listu deficitarnih zanimanja u Republici Srpskoj.

Na osnovu prikupljenih podataka ustanovljeno je da se najveće potrebe na tržištu rada javljaju za zanimanja trećeg stepena u strukama:

• Mašinstvo i obrada metala (bravar - zavarivač, mehaničar mehatronike, pneumatike i hidraulike, obrađivač metala rezanjem, alatničar, mehaničar grijne i rashladne tehnike
  • Poljoprivreda i prerade hrane (pekar, mesar, agroproizvođač, prehrambeni prerađivač)
  • Ugostiteljstvo i turizam (konobar i kuvar)
  • Saobraćaj (vozač motornih vozila)
  • Elektrotehnika (auto električar i električar elektroinstalater)
  • Šumarstvo i obrada drveta (stolar) i
  • Geodezija i građevinarstvo (kamenorezač – keramičar).

Komorski sistem jedan je od glavnih aktera za sprovođenje dualnog obrazovanja i obrazovne politike U skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju (Sl.glasnik 92/20), koji je stupio na snagu 26.09.2020. Privrednoj komori Republike Srpske povjerene su nove nadležnosti a koje se odnose na sprovođenje obuka mentora praktične nastave, provjeravanje ispunjenosti uslova za obrazovanje učenika kod poslodavca, te vođenje registra ugovora o obrazovanju učenika kod poslodavca.

Područna privredna komora Bijeljina će nastaviti svoje aktivno djelovanje na ovakvim i sličnim projektima koji će za rezultat dati unapređenje i modernizaciju nastavnog procesa, što za cilj ima kvaltetnije obrazovanje i zapošljavanje kvalifikovane radne snage u privredi.