Одржана регионална конференција ''Интеграција регионалне туристичке понуде и развој локалних производа - Семберија, Бирач и Мајевица''

Подручна привредна комора Бијељина и општина Власеница организовали су данас регионалну конференцију која је одржана на Пољопривредном факултету у Власеници

31.05.2024.

ПКРС – Подручна привредна комора Бијељина и општина Власеница данас су заједнички организовали регионалну конференцију под називом ''Интеграција регионалне туристичке понуде и развој локалних производа Семберија, Бирач и Мајевица'' која је одржана на Пољопривредном факултету у Власеници.Конференцији су присустововали представници Владе Републике Српске, начелници и представници локалних заједница из регије, Спољнотрговинске коморе БиХ, Привредних комора Српске и Србије, адакадемске заједнице, привредних друштава, невладиних организација и самостални предузетници.Имајући у виду да општине и градови са подручја Бирча, Семберије и Мајевице чине природну географску, привредну и културну цјелину, неопходно је системски приступити обједињавању туристичке понуде и развоју локалних и регионалних производа са овог подручја. Отварање ски центра Игришта значајно ће утицати на привредну слику општине Власеница, али и свих осталих локалних заједница ове регије у наредним годинама.Мирослав Краљевић, начелник општине Власеница на отварању конференције изразио је захвалност ППК Бијељина на подршци и рекао да Ски центар Игришта има потенцијал да постане један од најважнијих туристичких пројеката у Републици Српској који ће допринјети економском и социјалном напретку не само Власенице већ и цјелокупне регије.Стево Савић, предсједник ППК Бијељина обратио се присутнима и истакао да Комора уназад неколико година спроводи овај пројекат који за циљ има обједињавање и системски развој туристичке понуде сјевероисточног дијела Српске.Конференцију је отворио Војин Митровић, министар привреде и предузетништва у Влади Републике Српске и истакао да је министарство којим он руководи као и Влада РС, посвећено стварању услова за одрживи развој и напредак овог краја, а улагања у ски центра Игришта и најављена изградња брзе цесте Бијељина-Соколац су само неки од бројних пројеката који свједоче о тој посвећености.Учесници панел дискусије дали су одговоре на питања како пронаћи правце будућег дјеловања са фокусом на развој и промоцију локалних производа који могу постати препознатљиви брендови на регионалном нивоуУчесници панела били су :
Горан Јовић, директор Регионалне привредне коморе Лесковац,
Проф. др Александра Новаковић, професор Универзитет Источно Сарајево
Проф. др Весна Милић, професор Универзитет Источно Сарајево
Митар Лазић, директор агенције за аграрна плаћања-Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске
Бојан Чуповић, директор за технику ски центра Олимпијски центар Јахорина,
Жељко Видић, секретар за пољопривреду и прехрамбену идустрију у ППК Бијељина.
Модератор : Срђан Маринковић, ППК Бијељина
Закључак конференције је да се ови вишеструко значајни пројекти морају остварити у синергији свих институција које могу пружити помоћ његовој квалитетној реализацији.
У правцу даљег развоја Подручна привредна комора Бијељина ће дати свој допринос као интегративни фактор између Владе Републике Српске, локалних заједница, привредних друштава, удружења и других учесника.