Влада прихватила мјере Коморе: За све који током априла нису радили због вируса биће исплаћене минималне бруто плате

Прихваћена једна од кључних мјера које је Привредна комора РС упутила Влади РС са циљем санирања штета у привреди проузроковане ширењем вируса корона.

13.04.2020.

Министар финансија Републике Српске, Зора Видовић, изјавила је да ће Влада Српске за април исплатити минималне плате, порезе и доприносе привредним субјектима којима је одлукама Републичког штаба за ванредне ситуације или локалних штабова забрањен рад, а и оним субјектима којима рад није забрањен, али су престали са радом због отежаних услова на тржишту.

Подсјећамо да је управо једна од кључних мјера, које је Привредна комора Републике Српске упутила Влади Српске са циљем санирања штета у привреди проузроковане ширењем вируса корона, била да се запосленима у дјелатностима којима је због одлука, наредби и закључака Владе РС забрањен рад, за период од ступања на снагу Закључка о забрани рада па све до престанка околности због којих је рад забрањен, обезбиједи накнада у износу најниже плате у бруто износу, прописане Одлуком о најнижој плати.

Такође, Комора је указала да је потребно и да се запосленима у привредним субјектима који су због појаве и утицаја вируса корона онемогућени да реализују своје пословне активности у пуном капацитету или су пословни процеси у потпуности обустављени, због чега су радници упућени на различите видове плаћеног одсуства, чекање или смањење радног ангажмана на пола радног времена, осим радника који су упућени на рад од куће, за период од ступања на снагу Закључка о забрани рада па све до престанка околности због којих је онемогућена или обустављена реализација пословних активности, обезбиједи накнада у износу најниже плате у бруто износу, прописане Одлуком о најнижој плати.