Презентација спољнотрговинске размјене БиХ

23.02.2023.

Спољнотрговинска комора БиХ организовала је презентацију спољнотрговинске размјене БиХ са свијетом у 2022. години, с освртом на размјену с најзначајнијим трговинским партнерима.

Презентацији су присуствовали представници медија, дипломатског кора, бх. институција и компанија, испред ППК Бијељина догађају је присуствовао предсједник Стево Савић. О трендовима у вањскотрговинској размјени говорили су предсједник Коморе Здравко Маринковић и подпредсједници Вјекослав Вуковић и Ахмет Егрлић. Истакнуто је да је обим размјене у 2022. износио 47,5 млрд. КМ, што је више за 10,9 млрд. КМ, односно 30% у односу на 2021. годину.

Истакнуто је да су негативна глобална економска кретања обиљежила прошлу годину, посебно у домену енергетике, несташице појединих репроматеријала и њихово поскупљење, што је довело до инфлације. Ипак, привреда је издржала негативне утицаје и није забиљежен пад извоза у количинском смислу, већ, напротив, забиљежено је благо повећање извоза.

Одржан је и панел „Шансе и изазови извоза“ на којем је разговарано о изазовима с којима се суочавају извозно оријентиране компаније.