Семинар о примјени закона о конкуренцији у БиХ

Подручној привредној комори Бијељина одржан је семинар за привреднике чији је циљ упознавање о правилима којима се штити конкуренција на тржишту БиХ.

09.12.2015.

Ekspert Dijana Marković-Bajalović je u obraćanju učesnicima seminara ocijenila da privrednici u BiH često uopšte nisu svjesni da čine nešto nedozvoljeno i da čak izađu u javnost sa izjavama o dogovoru kojim krše zakon.

Prema njenim riječima, to svjedoči koliko je nedovoljno znanje privrednika o primjeni pravila konkurencije koja moraju da nauče i da ih se pridržavaju.

Bajalovićeva je rekla da su pravne norme u BiH u ovoj oblasti u najvećoj mjeri usklađene sa evropskim standardima, a dalje usklađivanje zakonodavstva treba da Konkurentskom savjetu BiH obezbijedi mehanizme za efikasniji rad i sankcionisanje nedozvoljenih ponašanja.

Član Konkurentskog savjeta BiH Gordana Živković rekla je novinarima da su privrednici malo upoznati o zabranjenom konkurentskom djelovanju i situacijama u kojima bi trebalo da se obrate ovom savjetu kako bi izbjegli kazne.

Ona je navela primjer zabranjenog sporazuma iz Bijeljine gdje su konkurenti postigli dogovor o cijenama, što je apsolutno zabranjeno, a to su još i objavili na televiziji.

Prema riječima Živkovićeve, neobaviještenost privrednih subjekata je ključni problem, a sankcije su vrlo visoke i do 10 odsto prihoda u godini koja prethodi godini u kojoj je ustanovljen prekršaj.

Predsjednik Konkuretskog savjeta BiH Arijana Regoda-Dražić rekla je novinarima da je naplativost izrečenih kazni 99 odsto.

• Članstvo u komori
  • Članstvo u komori